Filmy z Ameryki Łacińskiej na festiwalu „Filmy Świata Ale Kino +”

Kanał filmowy ale kino+ oraz AP Mañana po raz ósmy zapraszają na festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+, który odbędzie się w pięciu największych miastach w Polsce i potrwa od 22 listopada do 3 grudnia. Festiwal prezentuje najlepsze filmy, których na co dzień nie można zobaczyć w polskich kinach. To filmowa podróż przez Amerykę Łacińską, Bliski i Daleki Wschód oraz Afrykę, obrazy pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, San Sebastian i Toronto.

Publiczność obejrzy 20 filmów fabularnych, z których aż 17 będzie pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Najpełniej reprezentowane będą kinematografie Brazylii i Izraela.Ideą Festiwalu jest rygorystyczna selekcja i prezentacja w Polsce najwybitniejszych filmów spoza tzw. Świata Zachodniego. W programie imprezy znajdzie się 20 pełnometrażowych filmów fabularnych z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki, które miały swoje premiery światowe na najważniejszych festiwalach filmowych. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Większość z nich polska publiczność zobaczy po raz pierwszy.

Projekcje w ramach 8. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+ odbywać się będą w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, w następujących kinach i terminach:

Warszawa / 22-29 listopada / Kino Muranów, Kino Luna
Poznań / 25-28 listopada / Kino Muza
Gdańsk / 26-29 listopada / Kino Żak
Wrocław / 29 listopada – 2 grudnia / Kino Nowe Horyzonty
Kraków / 30 listopada – 3 grudnia / Kino Pod Baranami

Organizatorami Festiwalu są kanał filmowy ale kino+ oraz AP Mañana.

Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy produkcji argentyńskiej, brazylijskiej, kolumbijskiej i meksykańskiej.

Film meksykański:

 • PRAGNIENIE MIŁOŚCI (film otwarcia)
  (Después de Lucía)
  reż. Michel Franco
  Francja, Meksyk| 2012 | 93′
  MFF Cannes 2012 – Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
  MFF San Sebastian 2012 – wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
  Meksykański kandydat do Oscara 2013PREMIERA POLSKA
Współczesne kino meksykańskie w najlepszym wydaniu. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, ze dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, ze nowi „przyjaciele” od początku prowadza z nią okrutna grę.

Filmy brazylijskie:

 • KLAUN

(O palhaco)
reż. Selton Mello
Brazylia | 2011 | 88′
11 Brazylijskich Nagród Filmowych
Brazylijski kandydat do Oscara 2013
PREMIERA POLSKA
 


Benjamin jest klaunem i razem ze zwariowaną trupą Cyrku Nadzieja podróżuje po Brazylii, rozśmieszając mieszkańców małych miasteczek. Nie ma dowodu osobistego ani stałego miejsca zamieszkania, czego praktyczną konsekwencją jest niemożność zakupu upragnionego… wentylatora. Rozczarowany życiem opuszcza cyrk i wyrusza na poszukiwanie dwóch rzeczy, które maja go uczynić szczęśliwym: stałego adresu i idealnej kobiety. Inteligentny, ciepły, lekko absurdalny Klaun podbił serca milionów Brazylijczyków.

 • SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI

(O som ao redor)
reż. Kleber Mendonça Filho
Brazylia | 2012 | 124′
MFF Rotterdam 2012 – Nagroda FIPRESCI
MFF Nowe Horyzonty 2012 – Nagroda FIPRESCI

Dzielnica Recife pełna luksusowych wieżowców zamieszkałych przez klasę średnią. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo? Z pomocą tytułowych „sąsiedzkich dźwięków” reżyser buduje sugestywną opowieść o zaufaniu, ale i codziennej niepewności życia w wielkiej metropolii. Nowatorskie, pasjonujące kino.

 • WSZYSCY MĘŻCZYŹNI WERONIKI

(Era uma vez eu, Verônica)
reż. Marcelo Gomes
Brazylia | 2012 | 92′
MFF Toronto 2012 – sekcja Contemporary World Cinema
MFF San Sebastian 2012 – Wyróżnienie w sekcji Horizontes LatinosPREMIERA POLSKA

26-letnia Weronika mieszka w Recife. Właśnie skończyła studia, ale okazuje się, ze zawód psychiatry nie jest tym, co sobie wymarzyła. Przez jej gabinet przewijają się dziwne postaci, które wciągają ją w swój pogmatwany świat. Relacje dziewczyny z mężczyznami też są skomplikowane – pragnie miłości, nie potrafi jednak zaangażować się emocjonalnie. Weronika będzie musiała przemyśleć swe życiowe wybory. Wszyscy mężczyźni Weroniki to zmysłowy, uniwersalny obraz młodej kobiety szukającej miejsca w świecie.

 • WYPRAWA DO XINGU

(Xingu)
reż. Cao Hamburger
Brazylia | 2012 | 102′
MFF Berlin 2012 – sekcja Panorama
MFF San Sebastian 2012 – sekcja Zabaltegi – SpecialsPREMIERA POLSKA

Brazylia, rok 1943. Trzej żądni przygód bracia porzucają wygodę São Paulo i dobrą pracę, aby, udając analfabetów, zaciągnąć się na wyprawę swego życia. Na niezbadanych wcześniej terenach napotkają Indian, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Bracia wkrótce zrozumieją, że to już nie tylko ekscytująca przygoda, ale że w ich rękach leży przyszłość indiańskich plemion. Oparta na faktach, inspirująca historia ludzkiej solidarności ponad kulturowymi podziałami.

Film argentyńsko – brazylijski:

 • JAK MAM NA IMIĘ

(Infanacia clandestina)
reż. Benjamín Ávila
Argentyna, Brazylia | 2011 | 112′
MFF Cannes 2012 – sekcja Quinzaine Des Réalisateurs
MFF Toronto 2012 – sekcja Contemporary World Cinema
MFF San Sebastian 2012 – film otwarcia w sekcji Horizontes Latinos
Argentyński kandydat do Oscara 2013PREMIERA POLSKA

Argentyna, rok 1979. Juan ma 12 lat i musi się ukrywać pod fałszywym nazwiskiem, bo jego rodzice należą do tajnej organizacji walczącej z dyktaturą. Codzienność chłopca to fałszywe paszporty, tajne schowki w garażu, wymyślone daty urodzin i sekretne wizyty u babci. Obserwując poczynania rodziców Juan stara się ułożyć sobie swoje własne, normalne życie, gdzie znajdzie się miejsce na śmiech, szkołę i zabawę z rówieśnikami. Do momentu, gdy chłopiec pozna Marię i po raz pierwszy się zakocha…

Film kolumbijski:

 • LA SIRGA

(La sirga)
reż. William Vega
Kolumbia | 2012 | 88’MFF Cannes 2012 – sekcja Quinzaine Des Réalisateurs
MFF Toronto 2012 – sekcja Odkrycia
MFF San Sebastian 2012 – sekcja Horizontes Latinos      PREMIERA POLSKA

Alicja ma 19 lat, straciła dom i rodzinę. Szuka schronienia u jedynego żyjącego krewnego – wuja Oscara. Prowadzący samotne życie w zrujnowanym zajeździe nad jeziorem Oscar traktuje ją z niechęcią. Alicja zostaje pod warunkiem, że pomoże przy naprawie domu. Żyje w przekonaniu, że znalazła bezpieczną przystań. Jednak pewnego dnia do jej serca wraca strach. Prawdziwie zmysłowe kino, w którym czuć jak biją serca bohaterów, a nad wodami jeziora, na kształt mgły, unosi się lęk.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 80 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.