Fiesta Costumbrista w Castro

Podziel się

Rano nadal pada, choć największa nawałnica już minęła. W planach mamy wycieczkę do Castro – stolicy wyspy, w której akurat dzisiaj odbywa się największe doroczne święto – festiwal folklorystyczny „Fiesta Costumbrista”, w czasie którego prezentowane są lokalne obyczaje, rzemiosło, muzyka i kuchnia. Nie chcemy tego przegapić. Leniwie zwlekamy się do auta, by szutrową drogą, która o dziwo bez problemów wchłonęła całą wilgoć i znakomicie nadaje się do jazdy, podążyć w stronę asfaltowej drogi prowadzącej do Castro.

Zielony krajobraz wyspy

Strome uliczki Castro – stolicy Chiloe

Pobyt w Castro rozpoczynamy od uzupełnienia zapasów najbliższe dni w supermarkecie. Następnie ruszamy w kierunku miejsca, w którym odbywa się fiesta. Posuwamy się powoli wraz z wijącym się w górę stromą drogą sznurem aut. Wszyscy zmierzają do znajdującego się przy wejściu na teren festiwalu rozległego parkingu. Zostawiamy auto i niestety przy akompaniamencie nieustannie padającego deszczu udajemy się w stronę, z której dobiega głośna muzyka. Wanda ląduje w nosidle, osłonięta dodatkowo ortalionowym pokrowcem od plecaka. Matyldzie starczyć musi przeciwdeszczowa kurtka. Na szczęście deszcz nie jest ulewny, a wkrótce całkiem przestaje padać.

Wanda schowana przed deszczem

Występy zespołów cieszą się dużym zainteresowaniem

Mamy wyjątkowe szczęście, że w czasie pobytu na Chiloe trafiliśmy akurat na Fiesta Costumbrista. Chyba nie ma lepszego sposobu, by w pigułce poznać tutejszą kulturę. Na scenie prezentują się kolejne zespoły z różnych regionów wyspy. Dookoła rozstawione są stragany, na widok których Matylda reaguje wielkim entuzjazmem i już snuje plany zakupu kolejnych pamiątek. Prezentowane są na nich przede wszystkim wytwory lokalnego rzemiosła: kosze, pledy i poncho z owczej wełny, figurki, obrazki z motywami mitologicznymi. Są też smakołyki: nalewki z szafranu, sery, dżemy, wędzone owoce morza. Na środku placu można zobaczyć, w jaki sposób konstruuje się łodzie czy w tradycyjny sposób tłoczy sok jabłkowy i chicha.

Mimo, że wyspa w dużej mierze żyje dziś z turystyki czy wprowadzonych w ostatnich dekadach nowoczesnych hodowli łososia, to nadal kultywowane są rodzime rzemiosło i tradycje, mające swoje korzenie w zamierzchłych czasach. Przez wieki wymieszali się rdzenni Indianie Chono z Mapuczami oraz osiadłymi tutaj Hiszpanami, połączyła się ich krew, język i wierzenia. Mieszkańcy wyspy – Chilotes mają odrębną od kontynentalnego Chile kulturę oraz własny dialekt. Silnie zakorzenione są również przedchrześcijańskie wierzenia. Postacie mitologiczne, takie jak groźny Trauco, uwodzący niewinne dziewczęta, czy pół – kobieta, pół – ryba Pincoya od której zależy pomyślność rybaków, są nadal obecne w kulturze i sztuce wyspy. Niestety coraz więcej młodych osób w poszukiwaniu pracy i lepszego / łatwiejszego życia opuszcza Chiloe. Wielu Chilotes spotkaliśmy chociażby w Punta Arenas.

Można się napić świeżego soku jabłkowego

I skosztować wędzonych owoców morza

Kucharka przyrządza empanady…

…które ze smakiem zjadamy

Wraz z miejscowymi zasiadamy przy ladzie jednego z licznych barków i zamawiamy empanady oraz rybę. Na pamiątkę kupujemy min. kubeczki z modrzewiu. To z tego właśnie drzewa, niezwykle wytrzymałego i odpornego na gnicie, buduje się domy na Chiloe. Drewniane konstrukcje znakomicie się sprawdzają w czasie licznie nawiedzających wyspę trzęsień ziemi.

Katedra w Castro

Piękne drewniane wnętrze

Palafitos – słynne domki na palach

I najpopularniejszy w Castro punkt widokowy

Późne popołudnie i wieczór spędzamy na spacerach po malowniczym centrum Castro. Zatrzymujemy się również w porcie oraz w miejscu, z którego rozpościera się widok na słynne domy na palach – palafitos. Dziś już znacznie pewniej szutrową droga docieramy do naszego domostwa.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*