Były dyktator Gwatemali stanie przed sądem

Były dyktator Gwatemali, Efrain Rios Montt stanie przed sądem za zbrodnie ludobójstwa. 86 – letni generał usłyszy zarzut zbrodni przeciwko ludzkości w związku z zabiciem 1771 Indian z plemienia Majów w latach 1982 – 1983, kiedy sprawował władzę. Jest także oskarżony o przymusowe przesiedlenia 29 tysięcy rdzennych Gwatemalczyków.

Efrain Rios Montt przejął władzę w 1982 roku po obaleniu dotychczasowego prezydenta Fernanda Romeo Lucas Garcii. Niedługo potem przystąpił do realizacji programu „karabiny i ziarna” ,  polegającym na przesiedleniu tysięcy ludzi do nowych wiosek oraz na zmuszaniu ich do udziału w patrolach wojskowych. W walce z lewicową partyzantką stosował taktykę spalonej ziemi. Po roku sprawowania władzy został obalony przez generała Mejíę Victoresa. Krótki okres rządów Monnta zalicza się do najbardziej krwawych w całej 36 – letniej historii wojny domowej w Gwatemali, która w sumie po obu stronach konfliktu pochłonęła 200 000 ofiar.

Przez 12 lat Efrainowi Rios Montt-owi udawało się uniknąć wymiaru sprawiedliwości, gdyż sprawował urząd kongresmena i chronił go immunitet. Wygasł on 14 stycznia 2012 roku i od tego czasu były dyktator przebywał w areszcie domowym.

Według sędziego, dowody na udział Montt-a w zbrodniach są mocne. Gwatemalscy komentatorzy zwracają uwagę, że proces jest także zwycięstwem obrońców praw człowieka, którzy domagali się postawienia dyktatora przed sądem od 1996 roku, kiedy w kraju zakończyła się wojna domowa.

Parę miesięcy temu przeprowadzałem wywiad z katolickim księdzem, który w miejscowości Flores, w pobliżu słynnych ruin Tikal, pełnił posługę duszpasterską przez 40  lat. Co może wydawać się nam ciekawe w jego relacji, to fakt, że to często społeczność katolicka była postrzegana przez rządzących, jako ta, która sprzyja lewicowym partyzantom. Dlatego też on, jako lokalny reprezentant duchowy tej społeczności, regularnie otrzymywał pogróżki od grup paramilitarnych, próbujących zmusić go w ten sposób do opuszczenia miejsca swojej pracy. Dosięgły go represje, mimo, że nie był zwolennikiem, potępianej przez Watykan tak zwanej „teologii wyzwolenia”, której uległa część duchowieństwa w tym rejonie świata.  Jego parafianie, bojąc się o życie księdza, też radzili mu wyjazd. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i nie dołączył on do licznych ofiar krwawej wojny domowej.

źródło: BBC MUNDO, informacje własne

Czytaj też: Były gwatemalski dyktator stanął przed sądem.

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Strona głównaForumsCzy można Montta porównywać do Pinocheta?

Przegląda wpis 1 (z 1 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #7588
  Marcin
  Keymaster
  Efraín Ríos Montt. Gwatemalski dyktator.

  Efraín Ríos Montt. Gwatemalski dyktator.

  Były dyktator Gwatemali, Efrain Rios Montt stanie przed sądem za zbrodnie ludobójstwa. 86 – letni generał usłyszy zarzut zbrodni przeciwko ludzkości.
  [Zobacz nasz post tutaj: http://latinoamerica.pl/byly-dyktator-gwatemali-stanie-przed-sadem/]

  Czy można porównywać go do Pinocheta, jak uczyniła ostatnio jedna z gazet?

  Moim zdaniem to gruba przesada, bowiem Pinochet uratował kraj, przed komunizmem i prowadził bardzo dobre wolnorynkowe reformy, stosując oczywiście niepotrzebne tortury, malwersacje finansowe. Pinochet doszedł też do władzy na wezwanie parlamentu chilijskiego a nie tak jak Montt w wyniku zwykłego zamachu stanu.

  Czekamy na Wasze opinie:)

  Motto Marcina: Ameryka Łacińska to moja miłość i pasja

Przegląda wpis 1 (z 1 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.