Argentyna może powrócić do kalendarza F1 już w 2014 roku

Argentyna, w której ostatni wyścig Formuły 1 odbył się w 1998 r., może powrócić do kalendarza mistrzostw w sezonie 2014 r. z nowym torem, którego budowa na obrzeżach Buenos Aires właśnie się rozpoczęła.

W połowie grudnia w miejscowości Zarate pod Buenos Aires odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy 4,7-kilometrowego toru Velociudad Speedcity, który zgodnie z założeniami projektowymi ma spełniać standardy F1.

Projekt zostanie ukończony w dwóch etapach i obejmie pierwsze południowoamerykańskie centrum treningowe oraz akademię dla kierowców. Pierwsza faza zakłada również  stworzenie 3,1-kilometrowego toru, obiektu do wyścigów samochodów terenowych, a także budynku garaży zespołów i padoku. Drugi etap zakłada wydłużenie toru do jego pełnej długości, co sprawi, że tor będzie spełniał wymagania określone do uzyskania licencji Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Inwestycja warta jest  prawie 100 milionów dolarów.

„Jesteśmy bardzo dumni z naszego projektu, który przyczyni się do stworzenia nowego miejsca dla Formuły 1. W ciągu o statnich pięciu lat rozwinęliśmy technologię, oprogramowanie i techniki projektowania z wykorzystaniem fizycznego testu projektu toru. Te pionierskie techniki pozwoliły na stworzenie topograficznie ekscytującego i wymagającego toru o średnich prędkości.” – powiedział w oświadczeniu John Rhodes, jeden z szefów Populous, firmy projektującej kompleks.

Jedyny, jak na razie wyścig Formuły 1 w Ameryce Południowej odbywa się w São Paulo, w Brazylii na torze Interlagos.

Ostatni wyścig F1 odbywający się w Argentynie 1998 r. na torze Autódromo Oscar Alfredo Gálvez wygrał Michael Schumacher.

Zarate, gdzie powstaje tor Velociudad Speedcity – http://g.co/maps/vkxpn

 

Źródło: reuters.com

autor tekstu: Szymon Szmigiel

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 + = 98

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.