Ajmara witają Nowy Rok 5521

Wczoraj Indianie Ajmara w Boliwii przywitali Nowy Rok 5521. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Evo Moralesa miały miejsce w najważniejszym centrum ceremonialnym – Tiwanaku.

Tiwanaku - najważniejsze miejsce dla Indian Ajmara/ fot. Szymon Szmigiel

Tiwanaku – najważniejsze miejsce dla Indian Ajmara/ fot. Szymon Szmigiel

Trzy lata temu Evo Morales ustanowił dzień 21 czerwca świętem narodowym. Dla Indian Ajmara moment zimowego przesilenia jest zainicjowaniem kolejnego cyklu w rolnictwie i jednocześnie początkiem nowego roku. Skąd się wzięła data 5521? 521 lat minęło od pojawienia się Hiszpanów na kontynencie (1492 rok), a według Ajmara początek ich kultury przypada na 5 tysięcy lat przed konkwistą.

Relacja z obchodów Nowego Roku w Tiwanaku:

Jak zauważyła ubrana w grube czerwone poncho głowa państwa – kilka lat temu świętowano Nowy Rok zaledwie w kilku miejscach w kraju, obecnie jest to 200 miejsc, do samego Tiwanaku przybyło 6 tysięcy osób. Mimo mrozu (- 5 stopni) wszyscy czekali wytrwale, kiedy skończy się najdłuższa na południowej półkuli noc w roku i pojawią się pierwsze promienie słońca. Indianie wyciągnęli ręce ku górze, by przyjąć słoneczną energię.

Kapłani Ajmara przygotowali specjalne ołtarze, na których znalazły się między innymi ususzone płody lam, kwiaty, owoce i słodycze. Dary te składa się w podzięce „Pacha Mamie” – Matce Ziemi i „Tata Inti” – Bogu Słońcu. Większość mieszkańców Boliwii to chrześcijanie, jednak przywiązanie do tradycyjnych wierzeń jest nadal bardzo silne, szczególnie na płaskowyżu Altiplano.

 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − 56 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.