Ahmadinejad odwiedza Amerykę Łacińską

Podczas gdy nie ustaje napięcie między Iranem, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w związku z zagrożeniem zamknięciem cieśniny Ormuz, cztery państwa Ameryki Łacińskiej z nadzieją i otwartymi ramionami oczekują u siebie wizyty prezydenta Iranu. Mahmoud Ahmadinejad przybywa tu już po raz piąty od 2007 roku. Odwiedzi Wenezuelę, Ekwador, Kubę i Nikaraguę.

Iran umacnia stare przyjaźnie i szuka nowych w trudnej dla siebie sytuacji. Zachód grozi mu embargiem na ropę w związku z odmową zaprzestania programu wzbogacania uranu. Stany Zjednoczone ostrzegły, że zablokowanie cieśniny przez którą przepływa 30 – 40 % morskiego transportu ropy naftowej, uzna za przekroczenie „czerwonej linii.”

Ahmadinejad ma w planach zainwestować miliony dolarów w Ameryce Łacińskiej. Jest zainteresowany min. eksploatacją złóż uranu w  Wenezueli i Ekwadorze. Relacje gospodarcze między tym regionem a Iranem w ostatnim czasie znakomicie się rozwijają. W Ekwadorze w zeszłym roku inwestycje irańskie wzrosły z 6 do 168 milionów. W Wenezueli otwarte zostały przedstawicielstwa irańskich banków oraz nowe firmy transportowe. Na nowe inwestycje czeka również Nikaragua. Mimo, że Iran jest największym importerem brazylijskiego mięsa, Brazylia nie znalazła się tym razem w planie wizyty Ahadinejada. Odkąd Dilma Rousseff została prezydentem relacje między tymi państwami uległy ochłodzeniu.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 6

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.